AUTOR
Karolína Černíková
14
.
2
2025
|

Již 10 let pomáháme měnit životy s T2Grow. Jak probíhá mentoring, který dává smysl?

Letos slavíme 10 let spolupráce s T2Grow, mezifiremním mentoringovým programem, který propojuje profesionály napříč obory a firmami. Od roku 2012 se do něj zapojilo více než 500 mentorů a mentee ročně, což svědčí o jeho hodnotě a dopadu. V Etnetera Group si mentoring ceníme nejen jako způsobu profesního rozvoje, ale i jako příležitosti k navazování hlubších vztahů. Právě sdílení zkušeností, vzájemná inspirace a podpora jsou tím, co dělá mentoring tak cenným.

Jedním z našich mentorů je Tomáš Zemanec, IT konzultant, analytik a produktový manažer, jehož mentoringový vztah s menteem přerostl v přátelství. Jak jejich mentoring probíhá, co oběma přinesl a co dělá dobrého mentora mentorem? O tom všem si povídáme v následujícím rozhovoru.

Jak ses dostal k mentorování?

Díky spolupráci T2Grow s Etnetera Group jsem se o programu dozvěděl z firemního mailu. Zažil jsem dvě zásadní profesní změny – z finančního sektoru jsem přešel do oblasti zábavního průmyslu (IPTV, video on demand) a následně do automotive.

Od listopadu 2019 mě fascinují možnosti velkých jazykových modelů a snažím se je co nejvíce využít ve své profesi. Zkušenosti s profesní změnou, osobní zážitky se smrtí i nadšení pro AI – to všechno mě přivedlo k rozhodnutí předávat své poznatky dál, a proto jsem se zapojil do programu jako mentor.

Jak jste se seznámili s menteem a jaké byly vaše společné začátky?

Oba jsme si v rámci T2G dali do profilu, že bychom preferovali osobní setkávání. Díky výbornému procesu párování v rámci T2G nás program vybral, předal nám navzájem na sebe kontakt a my se rozhodli pro úvodní schůzku ve Znojmě, kde můj mentee žije.

První schůzka proběhla v kavárně, kde jsme si navzájem sdělili svá očekávání. Mentee se stará o čtyřnohého přítele, já jsem bývalý figurant a pomocník pro výcvik služebních psů, takže společné téma byli pejsci a také mé zkušenosti s přechodem ze sektoru bankovnictví na stranu IT. Již na první schůzce jsem ho informoval, že bych se rád blíže seznámil s okolím Znojma. Zjistili jsme, že oba máme rádi procházky, a tak jsme si dohodli realizovat mentoring společně s poznáváním okolí Znojma.

Jak mentoring probíhá?

Scházíme se vždy osobně ve třech. Mentoring probíhá během cca 4hodinových procházek, na kterých nás doprovází i jeho psí parťák. Ukázal mi krásné okolí Znojma a v prosinci jsme si dali schůzku pod horou Blaník. Cestou si povídáme o pracovních i soukromých tématech, která zrovna potřebuje řešit.

Během roku se mentoring proměnil v přátelství. Díky našim rozhovorům se mentee začal více zajímat o IT. Pomohl jsem mu sehnat notebook, společně probíráme různá IT témata a zároveň se učí pracovat s velkými jazykovými modely, které by mu mohly pomoci s jeho novým koníčkem. Momentálně si také dělá certifikaci PRINCE2 Agile, která je ve světě technologií velmi ceněná.

Se souhlasem Green:Code navštívil prostory Etnetery, aby nasál atmosféru svobodné firmy a porovnal ji se svým stávajícím pracovním prostředím. Byl nadšený, seznámil se s kolegy z Green:Code a celkově to byla skvělá zkušenost.

Mám z naší spolupráce dobrý pocit. Mentee se rozhodl vystoupit ze své "bubliny", rozšířit si dovednosti a vydat se směrem, který si sám vybral a kterému se chce naplno věnovat.

Jaké byly první cíle nebo očekávání na začátku spolupráce?

Mými životními hodnotami je CUPS:

  • Communication (komunikace)
  • Understanding (porozumění)
  • Partnership (partnerství)
  • Success (úspěch)

Na začátku jsme si nastavili pravidelná osobní setkávání a vybrali komunikační platformu pro online spolupráci.

Vysvětlil jsem menteemu, že chci nejprve porozumět jeho celkové situaci – nejen pracovním cílům, ale i těm osobním. Dává mi smysl mít přehled o rovnováze mezi prací a soukromím, o tom, co ho nejvíce baví, v čem vyniká a co mu dělá radost. Proto jsme se rozhodli pracovat s konceptem IKIGAI.

Společně jsme se shodli, že vztah mentor–mentee chceme rozvíjet jako partnerství. Cílem bylo, abych nejen já znal menteeho IKIGAI, ale aby i on porozuměl tomu mému. Díky tomu můžeme vést hlubší diskuse o smyslu života i práce.

Co byla největší výzva během mentorství? Jak jste ji společně překonali?

Hodně jsem se bál, že po přestěhování od rodiny a ztrátě silných sociálních vazeb na své nejbližší se můj mentee soustředí pouze na svoji práci a do háje půjde zábava a potěšení. Mentee to naštěstí zvládl skvěle a dbal mých rad, aby si ve svém okolí začal posilovat nové sociální vazby a nezůstával sám jen se svým pejskem.

Jaký moment v rámci mentorování ti nejvíce utkvěl v paměti?

Bylo to tuším naše třetí osobní setkání, kdy mi mentee řekl: "Moc si vážím, že v tobě mám nového přítele, který mi pomáhá." – to byl pro mě velmi silný emotivní okamžik, který přetrvává.

Jaké vlastnosti by měl mít dobrý mentor?

Klíčovou vlastností mentora je empatie a schopnost naslouchat. Mentee je ten, kdo hledá řešení, potřebuje něco pochopit nebo změnit. Rolí mentorů je především pozorně naslouchat a klást otázky, které pomáhají odhalit souvislosti. Teprve ve chvíli, kdy mentee cítí, že mu skutečně rozumíme a vnímáme jeho pohled na svět, přichází čas na doporučení, radu nebo podporu.

Co bys poradil lidem, kteří se chtějí stát mentorem?

Podívejte se zpět do své minulosti. Zamyslete se nad okamžiky, které pro vás byly skutečně náročné a které jste museli překonat. Pokud máte pocit, že vaše zkušenosti mohou být přínosné i pro někoho dalšího, právě jste objevili hlavní témata svého mentoringu – ta, o která byste se měli podělit se světem.

Co bys naopak poradil lidem, kteří hledají správného mentora?

Gratuluji, pokud hledáte mentora, tak jste se rozhodli něco ve svém životě změnit, a máte můj obdiv a úctu. Tam venku existuje jiný člověk, který vám rád bude naslouchat, a se kterým se můžete poradit. Udělejte prosím tedy další krok a tohoto člověka najděte, buďte otevření, svěřte se mu a již ten pocit, že jste ho našli, vás vystřelí vstříc novým možnostem.

Chci s vámi spolupracovat
Děkujeme za Vaši zprávu. Co nejdříve Vás budeme kontaktovat.
Nastala chyba při vyplňování formuláře. Zkuste jej vyplnit znovu, nebo se nám ozvěte přímo uvedený email.
Stáhněte si materiály zdarma
Děkujeme za Vaši zprávu. Co nejdříve Vás budeme kontaktovat.
stáhnout záznam
Nastala chyba při vyplňování formuláře. Zkuste jej vyplnit znovu, nebo se nám ozvěte přímo uvedený email.
Odebírejte náš newsletter
Děkujeme za Váš zájem.
Nastala chyba při vyplňování formuláře. Zkuste jej vyplnit znovu, nebo se nám ozvěte přímo uvedený email.

Přečti si taky