V polovině října se vývojářská scéna opět sešla na třetím ročníku FrontKonu, největší české frontendové konferenci spolku Frontendisti.cz. Etnetera Core vyslala několik svých zástupců, aby načerpali inspiraci a nové trendy v oblasti webového vývoje. Hlavním tématem letošní akce byla přístupnost webů a server-side rendering (SSR), nicméně to rozhodně nebylo vše, co si naši vývojáři z akce odnesli.
„Letos mě nejvíce zaujala přednáška Why You Should Pay More Attention to Your Release Notes od Stephana Delbose, která mi otevřela oči v oblasti dokumentace a komunikace s uživateli. V „našich" portálech Veolia (case study) už přemýšlím, jak implementovat vylepšení,“ shrnul Michal Hlaváč. Michala pak nadchla i diskuze Frontend nebo Fullstack, kde se řešilo, zda je lepší specializace na jednu oblast, nebo plný záběr na obě strany. „Každý by měl mít alespoň základní povědomí o celém stacku, ale odborná specializace se ukázala jako efektivnější cesta,“ dodal.
...víte, že máme v Etneteře "frontenďáckou" akci Front&Cookies Open?
Konference nabídla i řadu technických a legislativních témat. Honza Kozánek zdůraznil důležitost přednášek o přístupnosti webů. „Radek Pavlíček nám vysvětlil zákon č. 99/2019 o přístupnosti, který bude od června 2025 rozšířen i na soukromý sektor. Nejčastější problémy, jako jsou nízký kontrast nebo neexistující alt popisky, jsou stále přehlíženy,“ poznamenal. Inspirující pro něj byla i diskuze s Lukášem Hosnedlem, který je nevidomý a přináší uživatelskou perspektivu do přístupnosti.
Anička Štampferová si už podruhé užila nejen samotný program, ale i neformální část konference. „Letošní FrontKon byl opět plný skvělých přednášek. Zaujala mě hlavně témata o moderních frameworcích a přístupnosti, protože od příštího roku budeme muset splňovat nové legislativní požadavky,“ uvedla. „Afterparty byla letos taky skvělá, především networking a pub kvíz, kde jsme s kolegy bohužel prohráli, ale i přes to jsme si akci moc užili!“
Z konferenčních prostor se naši vývojáři postupně přesouvali na různé workshopy a technické bloky. Ondřej Pittl ocenil, že program byl nečekaně různorodý. „Věnovali jsme se všemu od web performance a SEO, přes reaktivní frameworky a SSR až po AI. Nejzábavnější byla určitě přednáška Ondřeje Žáry. Smál se celý sál!“
Nové technologie, změny v prohlížečích a frameworky byly dalším zásadním bodem programu. Jakub Hrstka, který se FrontKonu zúčastnil poprvé, ocenil šíři zaměření konference. „Přednášky jako Effect a Evolu od Daniela Steigerwalda nebo přechod na Next.js SSR od Vojty Ešnera mi poskytly konkrétní návody, jak tyto technologie využít v praxi,“ uvedl.
Z letošního Frontkonu si naši vývojáři odnesli spoustu inspirace a praktických poznatků. Akce potvrdila, že přístupnost webů a moderní technologie jako SSR a AI budou v následujících letech klíčovými tématy. Teď už zbývá jen čekat, jaká další témata nás na Frontkonu 2025 překvapí!