Umělá inteligence už není jen hudbou budoucnosti. Je to realita, která mění způsob, jak pracujeme, komunikujeme i přemýšlíme. Kdo se s ní nenaučí už nyní, může brzy zjistit, že zůstal dost pozadu. V Etnetera Core si to uvědomujeme a místo váhání jdeme rovnou do akce. AI testujeme, zavádíme do praxe a společně objevujeme, jak nám může každý den reálně ulehčit práci.
Jedním z těch, kdo tento přístup dlouhodobě podporují, je Vláďa Beran, Head of Project Management Office. Vláďa inspiruje kolegy svým vlastním přístupem a inicioval vznik pravidelného interního AI vzdělávání.
V následujícím rozhovoru se podíváme umělé inteligenci více pod pokličku. Dozvíte se, jak s ní začít i bez technického backgroundu, co dělat, když vás první pokusy zklamou, a proč je důležité, abychom si AI osvojili dřív, než se stane standardem, bez kterého to prostě nepůjde.
Když jsem si zkrátil pracovní úvazek, bylo mi zároveň jasné, že potřebuji výrazně zvýšit svojí efektivitu. Využití AI je relevantní způsob, jak toho dosáhnout. Nejdříve však bylo nutné podívat se na svou práci jinýma očima a naučit se rozpoznat činnosti, které lze s AI automatizovat.
Nejvíc mě fascinuje rychlost, s jakou se celé odvětví vyvíjí. Postupně se dá zvládnout čím dál víc věcí, aniž bych musel být vývojář. Co bylo obtížné před měsícem, může být dnes úplně jednoduché. Navíc díky low-code a no-code nástrojům je možné automatizovat celou řadu procesů, jako jsou zápisy ze schůzek, onboarding do projektů, nebo vám třeba může vaše auto ráno převyprávět souhrn nepřečtených emailů.
Obavy mám v zásadě dvě. Tou první je budoucí vývoj cenové politiky jednotlivých nástrojů a služeb. Věřím, že si trh udrží určitou míru konkurence, ale levnější už tyto nástroje pravděpodobně nebudou a investoři budou chtít své peníze jednou zpět.
Druhou oblastí je podvádění velkých reasoning modelů. Nemluvím teď o halucinování, ale o záměrném hledání cest, jak splnit zadaný úkol i kdyby to mělo být ze strany modelu malým podvodem, hackem kódu, nebo využitím nezamýšlené skuliny v promptu. Čím jsou reasoning modely “chytřejší”, tím jsou také sofistikovanější v hledání těchto nežádoucích řešení. A zatím neexistuje efektivní mechanismus, který by tomu zcela zabránil.
Benefitů je hned několik. Pokud se lidé naučí efektivně automatizovat a využívat AI, budou i do budoucna zaměstnatelní. Díky schopnostem, které jim umělá inteligence propůjčuje, se mohou uplatnit i v oblastech, ve kterých nemají přímo vlastní doménovou znalost. A v neposlední řadě tím podpoří nejen vlastní efektivitu, ale i efektivitu firmy, ve které pracují. Takže nakonec se jedná o win-win situaci, kdy z těchto znalostí benefitují jak samotní lidé, tak zaměstnavatel, který by měl osvojování AI aktivně podporovat.
Problém je, že hype okolo AI způsobuje nerealistická očekávání. Když pak s AI začínáte, neznáte silné a slabé stránky jednotlivých nástrojů a jejich nastavení, neumíte promptovat a ještě třeba přicházíte s nevhodným use casem. Pak snadno může přijít zklamání, které spoustu lidí odradí. Je potřeba se nevzdávat, vzdělávat se a zkoušet různé věci.
Zároveň je dobré nezačínat rovnou výběrem nástroje, ale nejdřív se zamyslet nad vlastní prací. Co chci vyřešit? Jak by mohlo řešení ideálně vypadat? Až potom má smysl hledat nástroje, které tuhle potřebu co nejlépe naplní.
Každé dva týdny se scházíme na naší community of practice. Zde si účastníci vytvoří například automatizaci s využitím AI na daný use case.
V rámci našich TechLunchů prezentujeme konkrétní použití AI v naší práci, ať už jde o vývoj s GitHub Copilot, správu agend v Airtable, nebo nástroje, které sami vyvíjíme pro naše interní či zákaznické AI projekty.
Důležité je také neustálé sdílení novinek, tipů a použití AI v rámci společného Slack kanálu, do kterého jsou zapojeny všechny společnosti Etnetera Group.
Aktuálně se snažíme zavést oborové AI community of practice, abychom se více zaměřili na ideální využití AI pro konkrétní profese.
Z nástrojů mohu pojmenovat náš interní stack, který se skládá z ChatGPT (vč. API), Make, GitHub Copilot, Airtable, TL;DV, Google Gemini a NotebookLM, nebo Azure AI services.
Co se týče mých scénářů, tak ty se nejčastěji pohybují okolo projektového řízení. Ať už jde o ušetření si operativy v Jira díky jejím automatizacím, zpracování zápisů ze schůzek, nebo třeba budování asistentů se znalostní bází určenou pro automatizaci nabídek, zrychlení operativy okolo smluv, nebo pro onboarding do projektu.
Už nějakou dobu používám pro offline meetingy Plaud NotePin, což je mini AI diktafon o velikosti tužkové baterie. Tato ještě poměrně neobvyklá věc je něco o čem se lidé vždy rádi pobaví.
Líbí se mi také, jak kolegové reagují na první seznámení se s Make. Jeho jednoduchost použití a možnosti, které otevírá i pro nevývojáře, jsou ohromující.
Protože jsme Etnetera, tak se také rádi bavíme. Před besedou s jedním velice zajímavým hostem jsme si třeba nejdříve vyrobili jeho AI dvojče ve Slacku. Při samotném rozhovoru jsme pak testovali, jak se odpovědi shodují. Následně jsme celou besedu předabovali z angličtiny do českého jazyka s okopírovanými hlasy řečníků a udělali si z toho audioknihu.
Například co se týče zvýšení efektivity, celý trik spočívá ve schopnosti škálovat vhodné využívání AI přes celou firmu, abyste dosáhli dramatických výsledků v součtu.
Dalším benefitem je, že využívání AI je kreativní proces, který vám pomáhá nacházet nová řešení starých problémů, a to i v oblastech, do kterých by vás dříve ani nenapadlo se pouštět. Takto vznikají jak nové postupy, tak i služby a produkty, které můžeme nabídnout našim zákazníkům.
Etnetera Core je partnerem Microsoftu v oblasti cloudových služeb a aplikační modernizace. Na Azure AI Services jsme schopni stavět bezpečná a škálovatelná AI řešení pro naše zákazníky. A to je právě i směr, ve kterém chceme dále maximálně podporovat vzdělávání napříč firmou.
Asi nejviditelnějším trendem tohoto roku je nástup multi-agentních systémů. Jedná se opravdu o výrazný posun praktické využitelnosti AI, což potvrzují i snahy všech velkých hráčů v AI byznysu. Další výrazné téma je digitální odolnost či bezpečnost, a to nejen AI řešení, což je oblast, které se dlouhodobě intenzivně věnujeme.
Najděte si ve svém okolí někoho, kdo AI aktivně využívá ve své práci. Inspirujte se, ptejte se a přemýšlejte, jak konkrétně vy můžete z použití AI benefitovat.
A pokud přemýšlíte, kde začít, ozvěte se. Rádi se podělíme o naši zkušenost, ukážeme vám konkrétní příklady z praxe a společně najdeme způsob, jak AI smysluplně zapojit i do vašeho byznysu.